Ebru Eğinlioğlu ile Medya Sohbeti! Özel Röportaj

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz ?

Tabii İstanbul Üniversitesi’nde İktisat Eğitimi aldım ama erken yaşta anne olduğum için tamamlayamadım. Kendimi ifade ve doğru Türkçe kullanımım aileden başlayıp, lise döneminde öğretmenlerimin de dikkatini çekmişti. İlk iletişime merakımda daha o yıllardan başladı. Sonra 1998 yılında Kuş Dili Eğitim Merkezinde arkadaşım o zaman ki eğitmenim sevgili Hakan (Öztürk) ile diksiyon, artikülasyon ve haber metni değerlendirme gibi teknik konularda çalışmaya başladım. O zamanlar iletişim fakültelerinde spikerlik eğitimi verilmiyordu. Zaten haber spikerliği mesleğin içinde öğrenilen bir meslektir daha çok. Star Tv’ de Jülide ateşi izlediğim zaman çok başarılı bulur kendi tarzıma ilham verici olduğunu düşünürdüm. Eğitim aldım, çalıştım, Hbb Tv’ye başvurdum 1 aylık bir çalışma sonrası, direkt ekran önünde ara haberlerle profesyonel yaşantım başlamış oldu.

Medya sadece iletişim mezunlarının değil pek çok alanda insanın uğradığı bir alan siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Aslında bu benimde bir noktaya kadar desteklediğim bir şey. Tabi ki iletişim eğitimi alınırsa ve üzerine mesleğin içinde bir şeyler eklenirse, o işi yapma yeteneğine de sahipseniz neden olmasın tabi ki istekli olan herkes yapabilir. Haber spikerliğin bazı temel özellikleri vardır. Dikkat, konsantrasyon yoğunluğu, hızlı kavrama ve kendini ifade etme becerisi artı doğru diksiyon, artikülasyon ve Türkçe ile iyi bir haber spikeri olabilirsiniz.

Spikerlik zaman zaman prompter üzerinden yazı okuyan insanlar gibi değerlendiriliyor siz neler söylersiniz...

Şimdi prompterden haber okuyan ara bülten sunan spikerler var bu daha çok mesleğe ilk başlandığı zaman olması gereken bir düzey. Ama sonrası için yeterli değil. Gerçek habercilik prompter okumak değil haberi yorumlamak bağlantıları kontrol etmek gibi yetenekler gerektiriyor...

Röportajlarım adlı kitabınızdan bahseder misiniz ? En Dikkat çekici röportaj hangisiydi ?

Doğrusu hepsi benim için çok değerli idi. Pek çok gündemde olan konu ve konuğun konuşulduğu bir kitaptı, aynı zamanda da Türkiye gündemine ait önemli bir kaynak işlevi olduğunu da düşünüyorum. Zaten yaklaşık 2 yıl önce kendi yayınevimizden çıkartmış çok da iyi satış rakamlarına ulaşmıştık.

Geçmişten bugüne aklınızda kalan bir yayın anınız var mı bizimle paylaşır mısınız ?

Vallahi çok klişe olacak ama çok fazla var ama en önemlisi Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilme anında benim canlı yayında, görüntü üzerine konuşarak ve canlı bağlantılarla, çok tecrübesiz olduğum halde, ve ekibin de pek fazla hazırlıklı olmadığı bir durumda yayını götürmemdi. Yayın sonrasında dizlerimin bağının çözüldüğünü hatırlıyorum, başka da bir şey hatırlamıyorum…

Şimdiki Çalışmalarınızdan bahsedersek ?

Haber spikerliğini yaklaşık10 yıl önce bıraktım. Hbb Tv, Kanal6 Tv ve yine Kanal6 Tv’nin Dinç Bilgin dönemindeki haber kanalında da ara ve ana haberleri sundum ve en son da, Türkiye’nin ilk tematik kanallarından biri olan ‘Expochannel Televizyonunda’ 1 buçuk yıl ana haber sunduktan sonra bıraktım. Program yapımcılığını öğrendim. Expo Channel bünyesinde pek çok program reklam jenerikler hazırladım. Sunuculuğa pek çok insan yetiştirdim demeyeyim ama birlikte çalıştığımız isimler epeyce oldu. Televizyonculuğu aslında spikerliği bıraktıktan sonra öğrendim diyebilirim. Sonra bir kurs dönemi oldu spikerlik sunuculuk pek çok alanda eğitim verdim 200 tane öğrencim oldu.Bir çoğu ile halen görüşürüz. Haber3.com'da internet medyası için özel röportajlar hazırladım ve bu işin de ilklerindenim. İçinde bulunduğumuz dönemde İnternet medyasını biraz daha özgür gördüğüm ve havuz medyasını ideolojik olarak kendime yakın görmediğim için biraz o alana kaymak istedim. Şimdi de kendi haber sitem haber2e.com un ve altındaki birkaç internet sitesinin de sahibiyim, yayın hayatıma onlarla devam ediyorum.

Expo Channelden biraz bahsedersek ?

Buradaki çalışmalar daha çok televizyonda satılan ürünlerle ilgili.4 tane pazarlama lisansı olan kanala sahibiz. Expo channel açıldığı zaman reel sektörün ve iş dünyasının kanalı olma iddiası ile medyaya girmiş bir kanaldı. Aynı zamanda eşimin tv sektöründen önceki işi olan fuarların da konu edildiği tematik bir kanal olma özelliğini taşıyordu. Fakat sonrasında, reklam veren dediğimiz iş dünyasındaki gerek işverenlerin, hep biz ekranda olalım, ürünlerimizi ve kendimizi gösterelim ama cebimizden de 5 kuruş bile reklam harcaması çıkmasın tavrı, gerekse ana akım medya dediğimiz, reklam planlaması yapan reklam dağıtım şirketlerinin danışıklı dövüş tavırları yüzünden. Biz de kendi reklam kanalımızı yarattık ve pazarlama kanalları statüsüne büründük. 14 yıldır da her türlü dedikodu, eleştiri ve çelmeye rağmen ayaktayız. Bende yaklaşık 14 yıldır yönetimsel olarak kanal bünyesinde çalışmalarıma devam ediyorum.

KırmızıTürk hakkında neler söylersiniz ?

Kırmızı Türk’ü zaman zaman beğeni ile takip ediyorum, bu kadar geniş kapsamlı spiker ve sunucuların yer aldığı bir mecra yoktu. Mesleğe yeni başlayanlar için de, tecrübeli meslektaşlarımız için de bir değer yarattığınızı düşünüyorum, başarılar diliyorum.

Röportaj ve fotoğraflar : KırmızıTürk.