Gamze İstanbulluoğlu ile Omartha Kitabı

Gamze İstanbulluoğlu ile Omartha Kitabını konuştuk.

Nasılbaşladı Omartha

ilkkitap tasavvuf unsurları olan bir kitaptı. Ben hep film olarak dabilim kurgu izlerim kitap olarak da çok bilim kurgu okurum ve hepbilim kurgu yazmak istemiştim aslında. Sonrası ilk kitap gibioldu. Bir gün oturdum ve yazmaya başladım o zaman Omartha yoktuama bilim kurguya başladım ve 1 sene 2 ay sürdü zaten çıktığıaşamada ben yazıyordum ufak ufak başladı biraz uzun sürdü çünkübaya zorlayıcıydı. Bu kitabın ön sözünde teşekkürlerkısmında kendime teşekkür ettim çünkü ruh halin inişliçıkışlı olabiliyor insanın ve ben inişli çıkışı ruhhaline sahip bir insanım bir gün modum oluyor bir gün olmuyor.Bilim kurguda istikrarlı bir çalışma gerekiyor o örgüyüoturtmanız için. Keyif alıyorum yazarken ama çok ciddi bir şey.

Kitaptaneler var ?

OMARTHAbir uygarlığın adı. Yerin altında var olan Omarthalarınyaşadığı bir uygarlık fakat 7.boyutta bu. Bunların bir düşmanıvar Dramahalar onlarda 6.boyuttalar ama onlar gök yüzündeler oradada bir uygarlık var. Aslında çok klasik iyilik ve kötülüğünsavaşı ama farklı boyutlarda iyilik ve kötülüğün savaşı. Sadece insanları da işin içine kattım çünkü omarthalılar biryerden sonra mecbur kalıyorlar ve insanlarla iletişime geçmekzorunda kalıyorlar. Şu an bu kitap İngilizceye çevriliyor geçenhafta başladılar çevirmeye. Yurt dışında eşi türk olan birprofesöre göndermiştik 2 ay önce kitabı beğendi ve bununlailgili bir şeyler yapılmasını gerektiğini düşünüyor ama banaingilizcesi lazım dedi. Bizde doğru çeviriyi yapacak insanıbekliyorduk. Şu an başladık bu çalışmaya belki İngilizcedensonra sineması da olabilir.

Omarthane kadar sürede hazırlanmış oldu.

1sene 2 ay.

AndayımArtık kitabınızdan bu kitabınıza siz kendinizi nasıldeğerlendiriyorsunuz ?

Uçurumvar... Dilimde uçurum var betimlemelerimde uçurum var hayal gücümdeuçurum var böyle oluyormuş demek ki. Büyüklerimle de konuşuyorumben daha kitap yazmadan önce hep onlardan duyuyordum bu kadar mıfarklı geliyor kendi kitabım öncekinden farklı geliyor diyorlardıdiyordum ki tek elden çıkıyor nasıl farklı olabilir amaoluyormuş.

Diğerkitapta baskıyı alabilmek için matbaaya gitmiştiniz burada öylebir şey yaptınız mı ?

Busefer öyle yapmadım yine çok heyecanlıydı zaten ilk kitabımdharmadan çıkmıştı dharmanın genel yayın yönetmenine ithafettim bu kitabı. Öyle bir şey olmadı ama yine tabi heyecanlı birsüreçti. Omartha ingilizceye çevrilince oraya artık giderim.

Spikerlikteyaptınız sunuculukta yaptınız ama yazarlığı nasıldeğerlendiriyorsunuz ?

Kendimeayırdığım zaman gibi geliyor diğer işlerde öyle hissetmiyorumyinede severek yapıyorum ama yazmak daha güzel daha başka bir şey.

İnsanlarözellikle ilk başta ismine takılıyordur..Size soruyorlar mı ?

İnternetteçok araştırıyorlar omartha falan ondan sonra omerta çıkıyortabi ama hiç alakası yok mafya kitabımı diyorlar ama hiç alakasıyok.

okurlarınilgisi nasıl kitaba...

İyişimdi tabi bir seçim girdi araya esas şimdi hareketlenecek dönemeylül ekim kasım çünkü eylülde bir imza günü olacak kasımdaTüyap var orada da imza günü olacak.ve biz mesela reklamyapmadık.Buna rağmen güzel.

Farklışehirlerde tepkiler nasıl ?

Bursa'dançok var hatta Omartha bursa diye grup açtılar, Bursa'dan var,İzmir'de var Adana'da var.

İngilizcebaskı tam olarak ne zaman çıkmış olacak....

1.5ay sonra teslim edecekler bize ondan sonra İngiltere'ye yollayacağızo sonraki süreç ne olur ne biter yayın eviyle nasıl anlaşırız.Netleşecek.

Televizyonlailgili proje olacak mı ?

Birproje ile ilgili çalışmamızı tamamladık. Onu beklemeaşamasındayız. Daha çok mağaralarla gizemle alakalı bir proje.

Bukitabı okuyacaklara neler söylersiniz....

Omartha'dakendileriyle ilgili bir çok şeyi sorgulayabilirler evrenle ilgilibir çok şeyi sorgulayabilirler. Bu cümleleri çok sıkkullanacaklar ben bu açıdan düşünmemiştim bu olaya bu açıdanhiç bakmamıştım

Gamze İstanbulluoğlu ile Omartha KitabıGamze İstanbulluoğlu ile Omartha Kitabı