Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti

GAZETECİ MURAT BÜYÜKÇELEBİ İLE MEDYA SOHBETİ

MURAT BEY ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

Gazeteciliğe 1982 yılında Tercüman Gazetesi’nin bünyesinde çıkan Bulvar gazetesinde başladım. O yıllardan beri bu mesleğin içindeyim, ancak bizler birden bire genel yayın yönetmeni olmuş insanlar değiliz. Mesleğin en alt biriminden tırmanarak Genel Yayın Yönetmenliğine gelmiş bir gazeteciyim. 32 yıllık meslek hayatımın yaklaşık 20 yılı yönetici olarak geçti. Güneş Gazetesi’nde 1997-2014 yılları arasında 17 yıl yayın yönetmenliği yaptım. Ondan önceki gazetecilik hayatımda sırası ile Gözcü, Meydan, Günaydın, Bulvar gazeteleri var..

NEDEN GAZETECİLİK?

Benim ailemde gazeteci çok. Rahmetli dayım Celalettin Çetin, ağabeyim gazeteci, babam bir müddet yapmış, yani ailede var. Ailede olunca da bu meslek daha özendirici oluyor. Ancak bu meslek gazeteci olacağım diyerek olunacak bir meslek değil. Kendi içinizde o özveriye sahip olmanız lazım. Gönül mesleğidir gazetecilik.

ÖRNEK ALDIĞINIZ GAZETECİLER VAR MI?

Tabii ki var ama hedefinizde ne olmak istediğinize bakmak lazım. İyi bir muhabir olabilirsiniz, iyi bir yazı işleri müdürü de… Ben açıkçası gazeteciliğe mutlaka muhabirlikten başlanması gerektiğini düşünüyorum. Yeteneğinize göre daha sonraki yıllarda alan değiştirebilirsiniz. Mutfakta görev yapabilirsiniz. Ancak iyi bir muhabir olmak bence mesleğin en heyecanlı yanı. Fakat günümüzde genç arkadaşlar muhabir oluyorlar, 5-6 sene geçtiğinde ‘ben artık muhabirlik mi yapacağım’ diyerek, yazı işlerine kapak atmaya çalışıyorlar. Hâlbuki, muhabirlik çok önemli bir şey. Örneğin; yurtdışında 60-65 yaşında çok önemli muhabirler vardır. Ama Türkiye’de bunun örnekleri çok az. Bizler belki daha şanslıydık. Örnek alacağımız iyi muhabirler, iyi yazı işleri müdürleri ve Genel Yayın Yönetmenleri vardı. Bu meslek okuldan değil çalışarak deneyim kazanılarak öğrenilir. Üstünüzdeki yöneticiler ne kadar deneyimli ve işini iyi yapıyorsa siz de o kadar kendinizi geliştirirsiniz. Medyanın son zamanlarındaki içler acısı hali genç gazetecileri kötü etkileyecektir. Çünkü örnek alacakları, bir şeyler öğrenecekleri yöneticileri pek göremiyorum. Tabii ki gazetelerin tamamı böyle demek haksızlık olur. Daha çok iktidarı desteklemek için atanan deneyimsiz ve yeteneksiz yöneticilerden bahsediyorum.

MESLEK HAYATINIZDA UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?

Gazetelerin promosyon yarışına girdiği dönemdi. Kimi tabak çanak verdi, kimi televizyon, kimi otomobil hatta uçak veren bile oldu. Biz ise GÜNEŞ’te hiç kimsenin vermediği bir şey verdik. Hem de gazeteye hiçbir maliyeti olmadan. Bir tüp bebek merkeziyle anlaşıp, maddi imkansızlıklar dolayısıyla çocuk sahibi olamayan aileleri tüp bebek sahibi yaptık. Yaklaşık 10 aileydi. Çoğunun ikizi oldu. Hiçbir ücret ödemeden anne baba olmanın mutluluğunu yaşattık onlara.

Çocuk sahibi olan ailelerin çoğu bebeklerine ‘Güneş’ adını koydular. Bu benim için hep gurur verici olmuştur.

MEDYA SEKTÖRÜ HAREKETLİ BİR YAPIDA SİZ BU YAPIYI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Sektörün durumu günümüzde hiç iyi değil. Açıkçası medya sektörü en kötü günlerini yaşıyor. Günümüzde çıkan ortalama 20 gazeteye baktığınızda, sadece 3-5 gazete gerçek anlamda gazetecilik yapıyor. Gazeteler bölünmüş, bir tarafta iktidar kontrolünde olan gazeteler var, bir tarafta iktidar karşıtı gazeteler var, bir tarafta ise iktidar baskısı altında gazetecilik yapan yayınlar bulunuyor. İktidarı destekleyen ‘’Yandaş’’ diye adlandırılan gazeteleri hiç akılcı bulmuyorum. Bence bu gazetelerin ne patronlarına ne de destekledikleri partiye faydası var. Bu yüzden de tirajları çok düşük. Kitlelere ulaşamıyorlar. Çok acemice yapılıyor. Gazetelere genel yayın yönetmeni atamak olacak iş değildir. KİT kuruluşuna müdür atar gibi atayamazsınız. Deneyimli, bilgili ve yetenekli olması lazım. Ancak günümüzde bu kriterler aranmıyor.

Günümüzde internet medyası çok güçlü. Bu yüzden büyük bir çoğunluk gazete alıp okumuyor. Çünkü farklı gazete yok. Siz farklı bir gazete yaptığınızda karşılığını görürsünüz. En başta özgür olmanız lazım.

GAZETECİLİKTE REKABET OLMALI MI?

Gazetecilikte elbette rekabet olmalı ama şu an maalesef bir rekabet ortamı yok. Hatta 5-6 gazetede aynı manşeti görebiliyorsunuz. Hem de aynı başlıkla… Rekabetin en çok yaşandığı durum haber atlatmaktır. Bir haberin sadece sende olması kadar gurur verici bir şey olamaz. Bu hem gazeteyi öne çıkaran hem de size başarı getiren bir durumdur. Gazeteler arasındaki rekabet daha kaliteli haber ve gazete yapma mecburiyeti getirir.

SEKTÖRDE BİRŞEYLERİ DEĞİŞTİRME ŞANSINIZ OLSA NELERİ DEĞİŞTİRİRDİNİZ?

Gazeteci özgür ve tarafsız olmalıdır. Topluma ne verdiğiniz ve toplumun sizden neler öğrendiği çok önemli. Toplumu ilgilendiren bir konu hakkında doğruları yazmaz ya da yansıtmazsanız özgür ve tarafsızlığınız burada engellenmiş demektir. Yani kısacası medyanın mutlaka ve mutlaka özgür olması lazım.

GAZETECİ OLMAK İÇİN İLETİŞİM MEZUNU OLMAK YA DA BU MESLEĞİN KURSUNU ALMAK

GEREKİR Mİ?

Gazetecilik mesleği kişinin içinde ve ruhunda var olması gereken bir meslek. Ben üniversitenin gazetecilik bölümünde okuyan öğrencilere bakıyorum, okulu bittikten sonra ‘ben ne yapacağım’ diye kara kara düşünüyor. 100 mezundan ancak 1 tanesi gazeteci oluyor. O yüzden ben iletişimden çıkan çocuklara açıkçası üzülüyorum. Çünkü çoğu eğitim sisteminin çarpıklığından kaynaklanıyor. Hevesleri olmasa da puanları tuttuğu için iletişim fakültelerine giriyorlar. Gazetecilik, fedakarlık isteyen bir meslektir. Gecesi yoktur, gündüzü yoktur. Bazen hiç izin yapmadan günlerce çalışırsın. İşte bütün bunları severek yaptığınızda gazeteci olursunuz.

MESLEĞİNİZDE ÇALIŞMA GÜNÜNÜZ NASIL GEÇİYOR?

Diğer mesleklere göre biraz daha işe geç gideriz. Mesai çok erken başlamaz. İşinize giderken de gazeteden çıktığınızda aslında mesainiz bitmez. Sokakta gördüğünüz her şeye haber gözüyle bakarsınız.

KENDİNİZDE DEĞİŞTİRMEK İSTEDİĞİNİZ YÖNLERİNİZ VAR MI?

Stresli bir iş yapıyorsunuz ve bazen istemeden kırıcı olabiliyorsunuz. Ve sonrasında pişman olabileceğiniz şeyler yapabiliyorsunuz. Yönetici vasfında yumuşak yüzlü olan çok azdır. Ama, mühim olan insanları kırmadan da kendini saydırabilmek. O arada ses tonunuz biraz yükselebilir. Ben başak burcuyum ve burcumun gereği olarak da fazla detaycıyımdır. Detaylara çok takılırım. Dikkat eder ve gözlemlerim. Bu kadar detayla uğraşmak zaman zaman beni de karşımdakini de yorabiliyor. Belki değiştirmeye çalışsam bu yönümü değiştirebilirdim.

İNTERNETİN YAYGINLAŞMASI SİZCE GAZETECİLİĞİ HANGİ NOKTAYA GETİRİR?

Ben bir zamanlar internet medyasına karşı çok mesafeliydim. Varlığı beni rahatsız ediyordu diyebilirim. Çünkü internet medyası ilk yıllarında çok sorumsuzca hareket etti. 2001 krizinde işten çıkarılan çoğu genç gazeteci site kurdu. Bir müddet sonra bu siteleri intikam ve şantaj aracı olarak kullanmaya başlayanlar oldu. Dedikodularla haber yapmaya başladılar. O zamanlar hukuki bir boşluk vardı. Yıllar sonra internet medyası kendine çeki düzen vermeye başladı. Daha sorumlu gazetecilik yapmaya başladılar. Bugün özel haber yapmayan ve güçlü bir yazar kadrosuna sahip olmayan gazetelerin İnternet medyasıyla yarış etmesi imkansız hale geldi.

BOŞ ZAMANLARINIZI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Gazetecilik çok boş zamanınız ya da tatil yapabildiğiniz bir meslek değil maalesef. Ancak şu sıralar biraz olsun dinlenebiliyorum diyebilirim. Yaz aylarında sessiz sakin, şehir hayatından uzakta olmaya çalışıyorum. Gezmeyi çok seviyorum. Fırsat buldukça geziyorum. Dünyanın en güzel şeyidir bence fırsat buldukça gezebilmek.

KIRMIZITÜRK HAKKINDA NELER SÖYLERSİNİZ?

Yüzlerce internet sitesi var, bu işi irili ufaklı yapan var ama birisiyle röportaj yapmak için bir çaba sarf ediliyorsa ona ben saygı duyarım. Sizin bu yaptığınız röportajları da takip ediyor ve takdir ediyorum.

SON OLARAK TAKİPÇİLERİNİZE NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

www.medyasokağı.com adında bir internet sitemiz var. Bu sitenin geleceğini şuan kestirmek zor ancak gerçek gazeteci kimliğine sahip olan ve gazeteciliğe gerçek anlamda gönül verenlerin haber sitesi yapmasını her zaman destekliyorum.

Röportaj : Elif Çobanoğlu

Galeri :

Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti

Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti Gazeteci Murat Büyükçelebi İle Medya Sohbeti