Gönül Doğan ile Medya ve Sanata Dair

Gönül Doğan ile Medya ve Sanata Dair

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Dostlarıma Gönül Doğan’ı sorduğunuzda size; biraz çılgın, hırslı, azimli, olağanüstü hayallerle dolu yengeç burcu kadını olduğumu söylerler. Evine ve ailesine bağlı, gece hayatı pek olmayan biriyim. 17 Temmuz İstanbul’da dünyaya geldim. Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Program Yapımcılığı’nı okudum. Aynı zamanda iki farklı fakülte daha 4 yıllık Dış Ticaret ve İşletme Fakültelerinde lisans okudum. Türkiye’nin önde gelen Büro makineleri ve teknolojileri şirketlerinden biri sayılan özel bir işletmede Teknik Servis Koordinatörü olarak çalışmaktayım. Anadolu motifleriyle yoğrulmuş halk müziğine gönülden bağlı ve eğitimini de almış olmamla birlikte uydu aracılığıyla yayın yapmakta olan bölgesel ve ulusal televizyon kanallarında programlar yaptım. Burada kanalların isimlerini açıklamayı uygun görmüyorum. Ama okuyucular,nerede hangi kanallarda program yaptığımı official sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirler.

Neden sunuculuk?

Bir insanın kamera vasıtasıyla kendini ifade etmesi kadar güzel bir duygu yok. Sunuculuk stüdyodan yüz binlere ulaşabilme sanatıdır.

Mesleğe ilk adımı nasıl attınız?
Televizyon programı sunuculuğuna ilk adımı Türk Halk Müziği Sanatçısı Ünal Taşlık ile birlikte hazırlayıp sunduğumuz “ Türkü Pınarı Show “ programında attım.

Örnek aldığınız ses ve sinema sanatçısıyla birlikte tiyatrocu var mı?

Türkü ana olarak da anılmakta olan halk müziğinin değerleri Güler Duman, Sebahat Akkiraz ve Belkıs Akkale..Sinema da Gülşen Bubikoğlu ve Tiyatro da Ayşen Gruda idollerim.
Unutamadığınız bir anınız var mı?

TVT televizyonunda canlı yayınlanan Türkü Pınarı programımızı hazırlayıp sunarken, kamera önüne ilk çıktığım anımı hiç unutamam… Benim hayatımda yeni dönüm noktası olarak anılarımda yer alır.

Müzik programı dışında yapmak istediğiniz çalışmalar var mı?

Aslında müzik dışında değil de, yine müziğin özünde tematik televizyon kanallarında bir şeyler yapmak istiyorum. Anadolu’yu karış ve karış gezerek Türk halk müziği motiflerini araştırmak ve de ekranlar vasıtasıyla milyonlara kaynak eser hazırlayıp sunmak istiyorum.. Fakat, ülkemizde medya alanına yatırım yapacak sponsor desteği sağlayabilecek kurum sayısı neredeyse yok gibi.

Müzik - Medya sektörü hareketli bir yapıda..Siz genel olarak sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Uydu aracılığıyla yapılmakta olan ulusal ve bölgesel televizyon yayıncılığı sektörü maalesef gayrimenkul ve alacak verecek tahsili ve muhtevası belirsiz gıda reklamlarıyla birlikte teknolojiden uzak; teknoloji harikası gösterilen ve halkı zor durumda bırakan telefon reklamları yüzünden tutarlılık sorunuyla karşı karşıya. Müzik ile Medya sektörü iç içe bir alan.. Son zamanlarda eline mikrofon alan sunucu, bağırmayı becerenlerde şarkıcı türkücü olmuş..durumlar içler acısı!

Mesleğinizde bir rekabet baskısı/etkisi hissediyor musunuz? Eğer hissediyorsanız bu mesleğinize nasıl yansıyor? Bu rekabet ortamının size ve mesleğe olumlu olumsuz etkileri nelerdir?

Rekabet baskısı demek doğru olmaz da sponsor baskısı dersek doğru bir söz söylemiş oluruz..Hatta şunu açıkça belirteyim; eğlence mekanlarında özel zevkleri için milyonları dökenler, son zamanlara bu işi medya sektöründe programlara sponsor olarak yapmaya çalışmakta.

Sektörde bir şeyleri değiştirme şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Sektörde bir şeylerin değişmesi için öncelikle RTÜK bu işe el koymalı.. Mesleki kuruluşlar sürece müdahil olmalı.. Belli kriterleri taşımayanlar ekrana çıkarılmamalı.. Yerel ve Bölgesel kanallarla göz attığımız zaman çoğu sunucu cümle kuramıyor, kurduğu cümlenin yüzde sekseni argo tabanlı! İmkan olsa profesyonel olmayan hiçbir görüntüyü ekrana yansıttırmam. Birde şunu belirtmekte yarar var; ses sanatçısı şarkılarını türkülerini okumalı.. Mesleki eğitimini almış yüzlerce sunucu ve programcıyı sırf sponsor desteğim var diye saf dışı bırakacak hareketlerden kaçınmalı. Tabii aynı durum biz sunucular içinde geçerli.

Sunuculuk için kurs eğitimi şart mı, ya da bu işi yapabilmek için sunuculuk ve kamera önü eğitimi almak gerekli midir?

Evet sunuculuk için öncelikle diksiyon ve güzel konuşma eğitimi başta olmak üzere uzman eğitim kurumlarından eğitim alınmalı.. Kamera eğitim önü şart. Radyo ve televizyon programcılığı okumak gerekli.

Son dönemde mankenlik ve müzik dışında spikerlik - sunuculuk da artık rol model işlerden biri haline geldi bunu nasıl değerlendirir siniz?

Yukarı da bahsettiğim gibi sunucunun şarkıcı olması, şarkıcının sunucu ve oyunculuğa soyunmasında bana göre en etkili etken çoğunlukla rolüne yani sanatına değil de, ya tenine yâda yakışıklılığına bakılıyor olması!

Kendinizde bir şeyleri değiştirme imkânınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Öncelikle belirteyim alçak gönüllüğümün biraz daha fazla olmasını isterdim. Ayna vazifesi görüyor.. Siz ne kadar alçakgönüllü olursanız insanların size bakışını o kadar daha net anlıyorsunuz.. İmkanım olsaydı ilk mesleki bir birlik, sendika, vakıf ve dernek türünden S.T.K kurar, sektör oyuncularımızın haklarını korumak isterdim.. Ve bir S.T.K düşüncemiz var,bakalım nasıl olacak..İler ki günlerde çaba göstereceğiz. Mesela bir Tematik TV programı hazırlayarak gençlere yönelik sanat programları yapmak isterim.

Ekran önünde olabilmek için güzellik şart mıdır?

Kamera güzeli de çeker, albenisi olanı da ve kozmetik dünyasıyla tanışmayanı da. Eğitim şart!

Sunuculuk çalışmaları Nasıl başladı?

Türkiye’nin ilk ulusal müzik kanalları arasında yer alan TVT kanalında Türkü Pınarı programını hazırlayıp sunarak başladım.. Bir döneme damga vuran Tempo TV, Kanal 9 Televizyonu, SRT Televizyonu’nda program hazırlayıp birbirinden değerli partnerlerimle sunduk. Ve Ulusal kanaldan Bölgesel ve Uydudan yayın yapan Yerel kanallarla birlikte radyo kanallarına konuk oldum.

Çalışma günlerinde 1 gününüz nasıl geçiyor?

Gün benim için daha şehrin üzerine gün yeni doğarken başlar.. İş hayatımda başarılı olduğumu yöneticilerimin takdiriyle bilirim.. İstanbul’un yoğun trafiği strese sürüklese de inanın en stresli anımı dahi pozitif ortamlara kavuştururum.. Sinerji yaymaktan keyif alır, gün içerisinde bazen bir genel koordinatör çoğu zaman da işe yeni başlamış stajyer edasında koşuşturmaca bir hayat yaşarım.. Ama güne mutlaka kahve ile başlar, kahve ile günün tatlı bir yorgunlukla bitiririm.. Asla kişiliğimde ve özellikle de yengeç burcu kadını olamam hasebiyle negatif düşünce yoktur.. Gün içerisinde iş yerinde ve ailemde daima sorunlara çare üreten bir yaklaşımla günümü yaşarım.

Medya televizyon ve gazetecilikle ilgili çalışmalarınız neler?

Medya dediğimiz zaman akla ilk televizyon kanalı gelir. Benimde şimdi ismini açıklamamın çok erken olacağını düşündüğümden saklı tuttuğum ulusal bir televizyon kanalında partnerli, araştırma ve bilgi kaynaklı bir program hazırlığımız var.. Şuan görüşmelerimiz devam etmekte.. Çok yakında olumlu gelişmeler olacak!.. Bildiğiniz gibi ayrıca da haftalık köşe yazısı yazmaktayım. Son 3 yıldır gazete de köşe yazarlığı yapmaktayım.. Yani anlayacağınız hiç boş durmayı sevmiyorum.. Mutlaka bir şeyler ile uğraşmalıyım.

Müzikle ilgili çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Müzikle alakalı projelerim ses anlamında değil ama müziğin yaşaması ve içerisinde bulunduğu kirlilik ortamından arınmasına sebep olabilecek önemli birkaç projeyi hayata geçirmek için fizibilite çalışmaları yaptığımızı belirtebilirim.

Medya- Müzik sektöründe çalışan biri olarak medya ile aranız nasıl? Televizyon, internet, gazete, dergi gibi iletişim araçlarından ne şekilde faydalanıyorsunuz? Sosyal medya ile aranız nasıl?

Medya sektöründe program hazırlayıp sunan ve topluma yararlı projeler üreten birisi olarak sosyal medyanın günümüzde çok önemli bir konuma sahip olduğu bilincindeyim. Bilhassa interaktif gazetecilik olan internet haber portallarını aktif kullanmaktayım. Sosyal medya üzerinden 10 Binlerce fun clup üyelerine ulaşan bir sunucu olarak öncelikle bana inanarak ve güvenerek beni takip eden 20 bin civarındaki funlarıma sizlerin aracılığıyla çok çok teşekkür etmek istiyorum.. Onların desteğiyle ben yolumda kariyer hedefime doğru yürümekteyim. Sosyal medya iletişim araçlarını kullanma sorunuza gelince evet facebook ve instagramı aktif olarak kullanmakta ve yakında resmi web sayfamı da kurarak daha profesyonel olarak basın danışmanım E.Kadir Kilci vasıtasıyla kurumsal kimlik çalışmasına odaklanacağım. Beni sizlerin aracılığıyla sosyal medya platformlarında takip etmek isteyenler @gonuldogan.tv adresi üzerinden takip edebilirler.

Boş zamanlarınız nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üç üniversite okumuş iş dünyasında başarılı bir kadın yönetici olarak pek fazla boş zamanımın olduğu söylenemez. İş dünyası, televizyon programları derken eğer boş bir zaman dilimi ortaya çıkarsa Bodrum Türkbükü’nde tatil kaçamağı yapmayı seviyorum. İstanbul’da Emirgan korusu’ndan Bebek sahil’ine doğru akşamları yürümeyi çok severim Her akşam neredeyse sahilde yürüyüşteyim.

Hayatımın Kitabı/Filmi diyebileceğiniz bir kitap/film var mı?
“Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir.” Diyen, Yaşar Kemal’in tüm kitaplarıyla birlikte Ayşe Kulin, Orhan Pamuk düşüncesindeki yazarlar. Türk sinemasının uluslararası ödüllü filmler favorimdir.

KırmızıTürk hakkında neler söylersiniz?

İnteraktif gazetecilikte başarılı bir portal oluş kaliteli bir platform.

Gelecek planlarınız nelerdir? Şu an bulunduğunuz konumdan memnun musunuz ve gelecekte kendinizi nerelerde görmek istersiniz?

Gelecekte planlarım arasında öncelikle aile ve çocuklar yararına faydalı program hazırlamak ve sunmak.. İmkanım olursa kendi televizyon kanalını kurarak sektörde hak eden fakat çeşitli sebeplerle ekrana hasret kalanları buluşturan bir mecra kurabilmek. Konumumdan memnuniyetimse her insan gibi bende daima bir üst level için çaba sarf etmekteyim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Gönül Doğan Funlarına, sizlerin huzurunda bir kez daha şükranlarımı sunarken onların var olduğumun bilincindeyim. Beni takip eden, beğenileriyle, güzel yorumlarıyla her zaman yanımda olan sevgili takipçilerime çok teşekkür ediyorum... Resmi sayfamdan yapmış olduğum paylaşımları onlarında arkadaşlarıyla paylaşmasını öncelikle arzulamaktayım. Ne kadar insana ulaşabilirsek başarı o kadar yakındır.
İlgi ve alakanıza çok teşekkür eder, yayın hayatınızda mutlak başarılar dilerim.

Röportaj : KırmızıTürk.

Gönül Doğan ile Medya ve Sanata DairGönül Doğan ile Medya ve Sanata DairGönül Doğan ile Medya ve Sanata DairGönül Doğan ile Medya ve Sanata Dair

Gönül Doğan ile Medya ve Sanata DairGönül Doğan ile Medya ve Sanata DairGönül Doğan ile Medya ve Sanata DairGönül Doğan ile Medya ve Sanata Dair