Sezen Üstek ile Modellik Üzerine

Sezen Üstek ile Modellik Üzerine

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?

Tabi memnuniyetle.Kocaeli üniversitesi mezunuyum.Bu yıl,sene boyunca mint akademide oyunculuk eğitimi alıp gösteri merkezinde ilk oyunumu sergiledim.Bunun haricinde bildiğiniz üzere mankenlikle meşgulum.

Neden Modellik ?

Sanırsam çocukluktan gelen bir şey.Etraftan gelen "boyun şimdiden çok uzun manken mi olucaksın" yakıştırmaları ve bu yüzden daha erken genç kız görüntüsüne ulaşınca bilinçaltın çocuk oldugu için konuşulanları hapsediyor.

Mesleğe ilk adımı nasıl attınız?

Lise yeni bitmişti.Kız arkadaşım bir ajansa kaydolucam tek gitmek istemiyorum benimle gelir misin demişti.O gü ilk adımımı atmış oldum farkında olmadan.

İlk defilenizi hatırlıyor musunuz, nasıldı?
İlk defilem şimdikilerinin yanında defile sayılmazdı desem yeridir
Feshanede hala gerçekleştirilen yöresel kıyafetlerle yapılan defileydi yanlış hatırlamıyorsam.Podyum yoktu kırmızı halıda yürümüştük.Öyle bir defile profesyonelliğe adım atmak için basamak olmuyor o kişide bitiyor.Sadece alıştırma diyelim heyecan yenmeyi öğreniyorsun.

Örnek aldığınız modeller var mı ?

Adriana Lima gerçekten örnek alınıcak model.Bunu benim söylememe gerek yok.Globalleşmiş marka modeller yerine türk modellere geçersek Ece Gürsel favorim.

Unutamadığınız bir defile veya defileye dair bir anınız var mı?

Yok desem yeridir.Yurt dışında Türkiyeyi temsil ederken gece kıyafetli bir defilemiz olmuştu.Orda led ışıklı viyola çalan sanatçının etrafındaki gösterimiz çok etkileyiciydi.

Modellik dışında yapmak istediğiniz çalışmalar var mı?

Oyunculuk veya sunuculuk gibi olabilir bunlar insanı her ne kadar heveslendirsede isteyeni çok gözünü korkutuyor.

Medya - moda - modellik sektörü de hareketli bir yapıda..Siz genel olarak sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye de bu iş tamamen ticari amaçlı yapılıyor.Bir reklam imajı çabası ve seçicilik yok.Televizyondaki yarışmalarla sesini duyurursan firmalar peşinde.Hatta houte Couture çalışan tasarımcılar da her geçen gün buna dahil oluyor.İstanbul fashion weekin bir anlamı kalmamış.Ordada profesyonel olmadıgını bildiğimiz Türkiyeye yetişmek için gelen yabancı modeller tercih ediliyor.Ben bir paris fashion week izlediğimde ordaki manken yapısı hakkında fikir ediniyorum.Ama türkiyede öyle olmuyor.fikir de edinemiyorlar yerli mankeni var mı bu ülkenin bilmiyorlar.Bu sektörde büyük market görülüp kendine has tarzı olmayan Ülkelerdeniz.

Mesleğinizde bir rekabet baskısı/etkisi hissediyor musunuz? Eğer hissediyorsanız bu mesleğinize nasıl yansıyor? Bu rekabet ortamının size ve mesleğe olumlu olumsuz etkileri nelerdir?

Olumsuzu daha çok oluyor.İnsan bazen elini ayağını çekip gitmek istiyor.

Sektörde bir şeyleri değiştirme şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Tabi ki daha kurumsal olmasını isterdim.Oldu olacak denilen işler ajans ajans gezip kız gören firmaların önünü almak lazım.Bunun için her önüne gelen ajans açmasa firmalarda belli ajanslarda bir cok tercihin olduguna inanıp tek bi yerle anlaşır.

Modellik için kurs eğitimi şart mı bu işi yapmak için eğitim almak gerekiyor mu ?

Yani mutfaga birden giremezsiniz.iyi bi yer zaten her öğrenciyi almıyor.Fiziğinizi ıspatlamıs ve eğitmiş olmalısınız eğer nerden başlasam diyorsanız.Zaten başlayanların ihtiyacı yok.

Kendinizde bir şeyleri değiştirme imkanınız olsa neleri değiştirirdiniz?

Çok yavaşkanlıyım.Daha seri olmak isterdim.

Çalışma günlerinde 1 gününüz nasıl geçiyor ?

Sabah uyanır yollar ve trafikten sonra gittiğim yerde bizim kulisimizi arar bulurum.Kulis ortamı karışıktır.Ordaki kargaşadan sonra hazırlıklar vs biter işimizi yapar,topuklular uzun süre dinlenicek rahat oturucak yer bulamamın verdiği yorgunluğu,spor ayakkabıya dönerek atarız.

Medya sektöründe çalışan biri olarak medya ile aranız nasıl? Televizyon, internet, gazete, dergi gibi iletişim araçlarından ne şekilde faydalanıyorsunuz? Sosyal medya ile aranız nasıl?

Oldukça iyi.Hatta fazla vaktimi aldığı için daha az kullanıcam.Gereksiz paylaşımlardan insanlar sıkıldı.

Katıldığınız yarışmalardan bahsedebilir misiniz ?

Arnavutlukta Türkiye yi temsil ettiğim bir güzellik yarışması sonucu ödül aldım.Daha başka yarışmalardan teklif aldıysam da artık benim için vakit kaybı..Çok güzel dostluklar deneyimler ediniyorsunuz ama World yarışmalarıın programları hep benzer. Turizim şirketi gibi düşünün.

Boş zamanlarınız nasıl değerlendiriyorsunuz?
Boş zamanlarım uzun zamandır olmuyor.Ama müzik dinliyorum genelde.

Hayatımın Kitabı/Filmi diyebileceğiniz bir kitap/film var mı?

Çocukken daha çok etkilenirdim böyle şeylerden.Bu tarz bağlandığım bir eser yok.

KırmızıTürk hakkında neler söylersiniz ?

Her zaman araştırmacı ve diğerlerinden farklı.Özgün projeleriyle okurlarına ayrı tat sağlayıp sıradanlıktan uzaklaşıyor.

Gelecek planlarınız nelerdir? Şu an bulunduğunuz konumdan memnun musunuz ve gelecekte kendinizi nerelerde görmek istersiniz?
Eski model unvanıyla kalmak istemiyorum.Bu sektörden emeklilik yok.Ömrünüzün için de yer alan güzel bir anı modellik ve neredeyse bir çok ailede benim annem eski manken diyen çocuklar ya da ben istesem manken olurdum diyebilen kadınlar var.Daha zor ulaşılabilir meslek tercihim olucaktır gelecekte.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, takipçilerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bana ayırdığı gün ve bu güzel roportajı için Kırmızı Türk ailesine teşekkür ediyorum. Takipçilerime her zaman açık ve olduğum gibi samimi ve içten oldum buna da devam edicem.Vakit ayırıp beni merak edip okuyan tüm herkesi ayrı ayrı öpüyorum.

Röportaj : KırmızıTürk.

Sezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik Üzerine

Sezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik Üzerine
Sezen Üstek ile Modellik ÜzerineSezen Üstek ile Modellik Üzerine