Son Dakika
26 Temmuz 2017 Çarşamba

İşte kredi borcuna sadakatte Türkiye’nin karnesi

11 Ocak 2017 Çarşamba, 08:45

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türk bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerinin ardından gözler kredilerin takibe dönüşüm oranına çevrilirken, bireylerin ve kurumların ödeme kabiliyetini ortaya koyan bu göstergede Türkiye birçok ülkeden pozitif ayrışıyor. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının 2017 görünümünü değerlendirdiği raporda Türkiye’de takipteki kredilerin oranının bu yılın sonunda yüzde 4’ün üzerine yükseleceği öngörüsünde bulunurken, Türkiye’de geçen yıl sonu itibarıyla bu oran 3,2 düzeyinde yer aldı. AA muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve IMF’nin 2016 verilerinden derlediği bilgilere göre, takipteki kredi oranında Türkiye birçok ülkeden daha iyi durumda bulunuyor.

Buna göre, kredilerin takibe dönüşüm oranlarında Yunanistan yüzde 37 ile ilk sırada bulunuyor. Listede ikinci sırada Rusya ile yaşadığı gerginliğin ardından ekonomisi daralan Ukrayna yer alıyor. Ukrayna’nın 2015 yılında yüzde 19 seviyesinde bulunan batık kredi oranı, 2016’da yüzde 30,4 düzeyinde seyrediyor. Ukrayna’yı yüzde 12,2 ile Portekiz, yüzde 11,3 ile Romanya, yüzde 10 ile Macaristan izlerken, takipteki kredilerin oranı Rusya’da yüzde 9,2, Hindistan’da yüzde 7,6, İspanya’da yüzde 6,1, Çekya’da ise yüzde 5,2 olarak hesaplanıyor. Söz konusu oran Polonya’da yüzde 4,4, Fransa’da yüzde 3,9, Brezilya’da yüzde 3,8 olarak kayıtlara geçti.

Gerek küresel ekonomi gerekse yurt içindeki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye’de kredilerin takibe dönüşüm oranı 2016 sonu itibarıyla yüzde 3,2. Türkiye’nin 2002 yılında takipteki kredilerinin toplam kredi içindeki payı yüzde 17,6 düzeyindeydi. Öte yandan, AB’den ayrılma kararı (Brexit) alan İngiltere, kredilerin takibe dönüşüm oranında yüzde 1,4 ile en iyi performansı sergiliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ile Japonya’da takipteki kredilerin toplam krediler içindeki payı yüzde 1,5 seviyesinde gerçekleşirken, yüksek tasarruf oranları ile dikkati çeken Çin’de bu oran yüzde 1,7 düzeyinde seyrediyor. Ekonominin genel durumu açısından öncü gösterge niteliği taşıyan takipteki krediler (NPL), ekonomide bireylerin ve kurumların ödeme kabiliyetini, bankalarda da aktif kalitesini ve risk düzeyini gösteriyor. Oranın sağlıklı bir şekilde tahmin edilebilmesi ekonomik birimlerin politikalarını, bankaların da bilançolarını etkin bir şekilde yönetmelerine imkan tanıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir